Seyahat

İznik Nerede? Nasıl Gidilir? İznik’te Gezilecek Yerler?

İznik, Anadolu ve dünya tarihine ışık tutan nadide bir şehir! Anadolu coğrafyasının muhteşem doğal özelliklerini bugünde taşıyan, tarih sahnesinin değerli şehirlerinden birisidir.

İznik, tarihi boyunca farklı medeniyetlere başkentlik yapmasıyla her zaman çağının ötesinde bir şehir olmuştur. Yüzlerce yıl dünyaya yön veren büyük imparatorlukların başkentliğini yapmış olmasıyla tarihi ve kültürel bakımdan en önemli şehirlerden birisi olmuştur. Tarihi bir vaka, eser vb. bir durum söz konusu olduğunda İznik’in adının geçmesi son derece olağandır. Böylesine tarihi bir şehir olan İznik, doğal güzellikleriyle de çok özel bir şehirdir. Doğal olarak dünya tarihinin bugüne ulaşan izlerini görmek, doğasında kaybolmak isteyenler “İznik nerede, gezilecek yerleri nereleri?” araştırıyor.

İznik Nerede?

Anadolu’nun en eski şehirlerinden İznik, tarihi dokusuyla tam anlamıyla açık hava müzesidir. Adını aldığı İznik Gölü’nün de içerisinde yer aldığı bir doğa harikasıdır. Dolayısıyla tarihi ve doğal dokusuyla mutlaka görülmesi gereken İznik nerede sorusu en çok araştırılan konulardan birisidir.

Kadim şehir İznik, günümüz Türkiye’sinde Bursa’ya bağlı bir ilçedir. Marmara bölgesinde konum olarak ulaşımın merkezinde yer alıyor. Bu sayede tarihiyle herkesi kendisine hayran bırakan İznik’e ulaşmak oldukça kolaydır. Özellikle İznik ulaşım alternatifleri oldukça fazladır.

İznik manzarası

Nasıl Gidilir?

Modern Türkiye’nin batısının ulaşım merkezi Bursa’da yer alan bir ilçe olmasıyla, İznik ulaşımda çok merkezi bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla erişim imkanına sahip olan İznik’e İstanbul İzmir yolu üzerinden özel araçlarla rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Özellikle de çoğu ilden bu tarih dolu bölgeye direkt otobüs seferleri düzenleniyor. Böylelikle aktarmalı olarak yolculuk yapmak zorunda kalınmıyor.

Günümüzde İznik’e nasıl gidilir? sorusunun yanıtına havayolu ulaşımı seçeneği de sunulabilmektedir. Türkiye’nin önemli havalimanlarından birisi olan Bursa Yenişehir Havalimanı üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde İznik’e gidilebilmektedir. Bursa merkezinin 76 kilometre mesafesinde yer alan İznik’e şehir içi toplu taşıma araçlarıyla da rahatlıkla gidilebilmektedir.

İznik’te Gezilecek Yerler

İznik tarihiyle dolu dolu bir şehirdir. İznik’te gezilecek yerler listesi yapılmaya kalkıldığında içerisinde tarihi yapılar, camiler, kiliseler, parklar, göller ve çok daha fazlasını eklemek mümkündür. Böylesine büyüleyici İznik’te Roma İmparatorluğu’ndan Selçuklu’ya tarihi izler görebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu döneminin önemli şehirleri arasında yer almasıyla bu dönemden de önemli yapılar bugün ziyarete açıktır.

Hem İslam hem de Hıristiyan toplumlarının tarihi açısından birbirinden önemli eserleri görebilmekte mümkündür. Büyük İskender’i dahi ağırlamış kadim şehirde yapılabilecek çok fazla aktivite bulunuyor.

iznik Yeşil Cami

Yeşil Cami

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Çandarlı Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmış bir camidir. Düz ve sade mimarisini süsleyen turkuvaz çinileriyle tanınmaktadır. Yunanistan işgali döneminde çok ciddi zarar görmüş olsa da yapılan aslına uygun restorasyonla ilk günkü görünümünü geri kazanmıştır.

İznik Bazilikası

Hıristiyan dünyası için büyük önem taşıyan İznik Konsülünün toplandığı yer olduğu düşünülen yerdir. Dönemin Hıristiyan toplumu tarafından ibadethane olarak kullanılan İznik Bazilika’sı şehrin en önemli yerleri arasında yer alıyor. Ancak Bazilika günümüzde İznik Gölü’nün altına gömülmüştür. Bazilika’yı görebilmek için su altı dalışı veya kuş bakışı gezi düzenlenmesi gerekir. Böylelikle Bazilika’nın günümüze ulaşan kalıntıları görülebilir.

iznik çinisi

Hatun Çini Çarşısı ve İznik Müzesi

İznik denilince ilk akla gelen şeylerden birisi de çinidir. İznik çinisi şeklinde çinicilikte farklı bir akımı/türü oluşturan çinilerin üretildiği yerdir. Osmanlı İmparatorluğu imarethane olarak inşa edilmiş, Cumhuriyet döneminde çini çarşısı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Birbirisinden eşsiz güzelliğe sahip çiniler sergilenmektedir. İznik gezilecek yerler listesinde üst sıralarda kendisine yer bulur.

İznik İstanbul Kapı

Tarihi ve antik bir şehir olan İznik’i savunma maksadıyla antik dönemde inşa edilmiş yaklaşık 13 metre yüksekliğinde ve 5 bin metrelik surlar bulunuyor. Şehri çevreleyen surlardan bazı bölümler günümüze ulaşabilmiştir. Şehre giriş ve çıkışların gerçekleştirildiği çok sayıda kapı bulunuyor. Bunlar arasında İstanbul’a doğru açılmasıyla İstanbul Kapısı olarak adlandırılan kapı en önemlisidir. Zira tarih boyunca her zaman dünyanın merkezi olmuş İstanbul gibi bir şehre açılmaktadır.

İznik Ayasofya Camii

İznik Ayasofya Camii

İznik gezilecek yerler listesinde elbette ki Ayasofya Camii de bulunmaktadır. İstanbul’daki büyük Ayasofya Camisi ile çok fazla karıştırılmaktadır. İstanbul’daki Ayasofya’nın adeta minyatür bir örneği olan mimarisiyle dikkat çekiyor. Ayrıca 7.İznik Konsülü’nün burada yapıldığı düşünülmektedir.

Senato Sarayı

Yapılışı milattan sonra 395 yılına tekabül eden İznik Senato Sarayı da İznik gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Mimarisi ve tarihi dışında ilk konsülün burada yapıldığı inancı hakimdir.

iznik gölü

İznik Gölü

Bu göl beldenin dünyaca ünlü sembollerinden birisi ve İznik gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezi İznik Gölü’nü de mutlaka görmek gerekiyor. Muhteşem bir doğa harikası olan ve çevresine hayat veren gölde yılın her dönemine yönelik çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir.

İznik’te Konaklama

İznik tarihi ve doğal güzellikleriyle yılın her döneminde yoğun rağbet gören bir şehirdir. Dünyanın her yerinden turist akınına bölgede dolayısıyla konaklama için çok sayıda alternatif bulunuyor. Ancak yaz aylarında turizmin doruk noktasına çıkması otellerde yer bulma açısından sıkıntı yaşanabilmesine neden oluyor. Bu yüzden İznik tatil planı önceden hazırlanarak, gerekli işlemlerin yapılması gereklidir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 3

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir