Seyahat

Aladağlar Nerede? Milli Parkında Neler Yapılır?

Doğa gezginlerinin, doğa sporu tutkunlarının uğrak noktalarından Aladağlar, en popüler kamp alanlarından birisidir. Özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden turist çeken milli bir parktır. Toros Sıra Dağları’nın bir kolu olan Aladağlar, muhteşem coğrafyasıyla gören herkesi kendisine hayran bırakıyor. Aladağlar, Toroslar’ın en yüksek noktasını oluşturmasıyla ayrı bir yere sahiptir. Aladağlar özellikle Buzul gölleri ve şelaleleriyle dünyada eşi benzeri olmayan bir milli parktır. Böylesine güzel bir tabiat içerisinde spor yapmak, yürüyüş veya kamp yapmak isteyenler Aladağlar nerede araştırması yapıyor.

Aladağlar

Aladağlar Nerede?

Aladağlar, Türkiye’nin dünyaca meşhur Toros Sıra Dağları’nın bir koludur. Hatta en yüksek yani zirve noktalarının bulunduğu kısmıdır. Aladağlar Milli Parkı olarak kabul edilmiştir. Dünyaca meşhur milli parklarımızdan birisi olmasıyla da yerli ve yabancı turistler Aladağlar nerede araştırıyor. Günümüz Türkiye’sinde Aladağlar tam olarak Adana, Kayseri ve Niğde şehirlerinin birleştiği noktada göğe doğru ihtişamlı yapısıyla dikkat çekiyor.

Aladağlar 1995 senesinde milli park bölgesi olarak ilan edilmiştir. Aladağ Mili Parkı içerisinde mağaralar, şelaleler, buzul gölleri, derin vadiler, kanyonlar ve platolar gibi jeolojik bakımdan çok zengin bir alandır. Ayrıca tüm bunları taçlandıran yemyeşil ağaçları ve kendisini koruyan doğal yaşam alanı/yaban hayatı ile çok renkli bir milli parktır. Yüksekliği ve içerisindeki doğal değerleriyle Aladağlar Milli Parkı, Türkiye’nin “Alpleri” olarak isimlendirilir.

Google haritalarda Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkında Görülmesi Gereken Yerler

Aladağlar, jeolojik, yaban hayatı ve bitki çeşitliliği yönünden oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Her biri kartpostallık görüntüler ortaya çıkartan manzaralara sahip Aladağlar Milli Parkı’nda görülmesi gereken yerler çok fazladır. Her biri doğa harikası ve dünyada eşi benzeri olmayan doğal güzelliklerin bulunduğu Aladağlar Milli Parkında;

 • İrili ufaklı toplam 7 gölün bulunduğu Yedi Göller bölgesi,
 • 2.750 hektarlık kızılçam, sedir, karaçam, köknar ve ardıç gibi envai çeşit ağaç türünün bulunduğu Hacer Ormanı,
 • 60 metreye ulaşan yükseklikleriyle Kapuzbaşı Şelaleleri,
 • Yılın her döneminde doğa aktivitelerinin yapıldığı, muhteşem manzaraya sahip Demirkazık Tepesi,

Gibi alanlar mutlaka görülmelidir.

Aladağlar Milli Parkı Kapuzbaşı Şelalesi

Aladağlar Milli Parkında Neler Yapılır?

Türkiye’nin Alpleri, Aladağlar milli parkında yılın her döneminde katılım gerçekleştirilebilecek sayısız aktivite gerçekleştiriliyor. Muhteşem doğasıyla kendisine çeken Aladağlar’da neler yapılır sorusunun yanıtı da oldukça geniştir. Özellikle dünyaca meşhur milli parka yönelik olarak düzenlenen çok sayıda doğa turu bulunuyor. Bölgeye yapılan turlarla veya kişisel olarak yapacağınız gezilerinizde;

 • Kaya tırmanışı,
 • Dağcılık,
 • Trekking,
 • Tur kayağı,
 • Dağ bisikleti,
 • Yüzme,

Gibi doğayla bütünleşik spor aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu aktiviteleri toplu olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi bireysel olarak da gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Aladağlar milli parkının meşhur olmasını sağlayan en önemli özelliklerinden birisi de kuş gözlemciliği bakımından çok uygun olmasıdır. Kuşların dünyasına meraklı olanlar için birbirinden farklı noktalarında kuş gözlem alanları yer alıyor.

Aladağlar Kamp Alanları

Aladağlar milli parkında yapılabilecek en popüler aktivitelerden birisi de kamp yapmaktır. Dünyanın her yerinden insanlar bu doğa harikası milli park içerisinde yılı her döneminde kamp yapmayı tercih ediyor. Aladağlar kamp alanları bölgelerini kullanarak, yaban hayatının yüksek seviyede olduğu milli parkta güvenle kamp yapabilmek mümkündür.

Aladağlar’da güvenli ve unutulmayacak bir kamp yapmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi kamp alanları arasında;

 • Sarımemedin Yurdu,
 • Sokullupınar,
 • Yedigöller,

Yer alıyor. Her biri kendisine has güzellikleri ve özellikleriyle ayrı bir kamp deneyimi sunuyor. Aladağlar konaklama bakımından da zengin alternatiflere sahiptir. Özellikle Çukurbağ ve Demirkazık köylerinde çok sayıda butik otel, dağ evi gibi konaklama alternatifleri mevcuttur.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 3

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir