Otomobil

M Sınıfı Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır?

M sınıfı ehliyet MOPED araçları kullanmaya olanak sağlayan sürücü belgesidir. Bu sürücü belgesi nasıl alınır, şartları nelerdir ve hangi araçları kullanabilir? Sorularının yanıtı yazımızda sizleri beklemektedir. Ayrıca B sınıfı ehliyete sahip olanların M sınıfı sürücü belgesi alma ihtiyaçları olup olmadığı konusuna da yazımızda yer verilmiştir.

M Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Eğer trafikte motorlu bir araç kullanıyorsanız kullandığınız aracın amacına, büyüklüğüne, genişliğine, tekerlek sayısına ve bunun gibi özelliklerine bakılarak ona uygun bir ehliyetinizin olması yasal bir zorunluluktur. M sınıfı ehliyet ise karayolları trafik yönetmeliğine göre adı MOPED olarak geçen bütün motosikletleri kapsamaktadır. MOPED’ler İçten yanmalı motorlarda silindir hacmi 50 cm3 ile sınırlıdır. Elektrik ile şarj olan akülü motorlarda M sınıfı ehliyetiyle kullanılan motosikletlerin gücü en fazla 4kW ile sınırlandırılmıştır. Bu motosikletlerin saatteki hızları 45 km’yi geçmemelidir.

MOPED’lerin bir diğer avantajı da motorlu taşıtlar vergisinden muaf olmasıdır. Karayolları trafik yönetmeliğine göre vergiden muaf olan MOPED’lerin kendi bakım masrafı dışında herhangi ek masrafının olmaması kullanıcılara ekonomik olarak katkı sağlar. Akülü MOPED’ler içten yanmalı MOPED’lerle kıyaslandığında daha az masraflıdır. Ancak akülerin bataryalarının ortalama 2 yılda bir değiştirilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

m sınıfı araçlar moped

M Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Günümüzde MOPED’ler 2, 3, 4 tekerlekli olarak üretilmektedir. Oldukça geniş çeşitleri olan MOPED’ler her bütçeye hitap edebildiğinden, isteyen herkes bu motosikletlerden tedarik edebilir. Ancak, bu motosikletleri kullanmak için M sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. MOPED’ler özellikle Kısa mesafelerde çok kullanışlıdır. Günümüzde şehir içinde sıkça kullanılmaktadır.MOPED araçlarını kullanacaklardan istenilen M sınıfı ehliyetini almak için, bazı şartların yerine gelmiş olması ve istenilen belgelerin hazır edilmesi gerekir. Bunlara göz atacak olursak:

  • 16 yaşını doldurmuş olmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • İstenilen ehliyeti verebilme yetkisine sahip bir kursa yazılmak.
  • Vesikalık fotoğraf
  • Sağlık raporu

Bu belgeler hazırlandıktan sonra ehliyet için kursta eğitim verilmektedir. Alınan eğitim sonunda sınav yapılmaktadır. Hem teorik hem de direksiyon olmak üzere iki farklı sınav yapılmaktadır. Bu sınavlarda belirlenen barajı geçen herkes bu ehliyeti almaya hak kazanır. Barajı geçemeyenlerin tekrar sınava girmesi gerekir. M sınıfı ehliyet alabilmek için en fazla 4 kez sınava girilmektedir. Alınan ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar M Sınıfı Ehliyet Almalı mı?

Ehliyet denildiğinde akla ilk olarak “B sınıfı” gelmektedir. En popüler ve en yoğun bir şekilde alınan sürücü belgesi B sınıfıdır. Bu sebeple B sınıfı ehliyete sahip olanların ayrıca M sınıfı almaları gerekip gerekmediği merak edilen bir konusudur. B sınıfı ehliyetine sahip olan kişilerin M sınıfı ehliyet almasına gerek yoktur. Çünkü B sınıfı ehliyet, M sınıfı ehliyet yerine de geçmektedir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 4

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir