Seyahat

Yuvacık Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin sanayi merkezi Kocaeli’nin büyüleyici bir doğa harikasına sahip olduğu pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Yemyeşil bir coğrafya içerisinde etkileyici baraj gölüyle Yuvacık, Kocaeli’nin en etkileyici yerlerinden birisidir. Bilen ve giden herkesin karşılaştığı eşsiz manzaraları ve kendisine has doğasıyla Yuvacık, Türkiye’nin gizli cennetlerinden birisidir. Yemyeşil coğrafya sahip bölgede yapılan Yuvacık barajı ile birlikte meydana gelen baraj gölü, muhteşem bir tabiat güzelliği ortaya çıkartıyor.

Yuvacık Nerede?

Sosyal medya başta olmak üzere muhteşem güzelliği sıklıkla paylaşılınca ün kazanmış bir doğa harikası bölgedir. Doğa tutkunlarının radarına girmesiyle birlikte de Yuvacık nerede en fazla araştırılan lokasyon bilgilerinden birisi haline dönüştür. Yuvacık, Kocaeli sınırları içerisinde yer alan aynı adı taşıyan Yuvacık Baraj Gölü’nde bulunur. Muhteşem bir tabiata sahip olan Yuvacık, bölgenin en fazla turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

Yuvacık, yemyeşil ağaçları, masmavi baraj gölüyle Kocaeli’nin sanayi şehri siluetini ortadan kaldırıyor. Kocaeli’nde gören herkesi kendisine hayran bırakmayı başaran Yuvacık, özellikle tatil dönemlerinde ciddi talep alıyor. Özellikle yaz aylarında yemyeşil ağaçlardan gelen yumuşak esintiler eşliğindeki serin bir ortamda piknik yapmak, bölgenin en popüler aktivitelerinden birisidir. Yuvacık doğa sporlarına meraklı olan kişilerinde ilk tercihleri arasında yer alıyor. Yuvacık’ta özellikle trekking, yılın her mevsiminde düzenlenen turlarla hem bölge halkı tarafından hem de yerli ve yabancı turistlerce en fazla sevilen aktivitelerden birisidir.

Tüm bunların yanı sıra Yuvacık baraj bölgesinin çevresine yayılmış kamping alanları ve piknik alanları ilkbahar aylarından, sonbahar aylarına kadar yoğun ilgi görüyor. Ayrıca bölge içerisinde yer alan şelalesiyle yazın en sert sıcaklarında dahi nefes alabilecek muhteşem bir atmosfer oluşturuyor. Tüm bu güzellikleri keyifli zamanlar geçirebilme fırsatı sunarken, adeta kartpostallık fotoğraflar yakalayabilmeye de olanak veriyor. Böylesine kendisine çeken fotoğrafların çekilebilmesi de sosyal medya aracılığıyla bölgenin popülerliğini arttırıyor. Bu yüzden son dönemin doğal güzellikleriyle ilgili en fazla aranan şey Yuvacık nerede sorusu oldu.

yuvacık yolu

Yuvacık’a Nasıl Gidilir?

Doğa harikası Yuvacık’a nasıl gidilir sorusu için farklı alternatifler bulunuyor. Özellikle Kocaeli gibi Marmara Bölgesi’nin ulaşım merkezine farklı şehirlerden ulaşım imkanı bulunuyor. Bursa, İstanbul ve Sakarya şehirlerinden Yuvacık baraj bölgesine kolayca ulaşılabilmesi mümkündür.

Yuvacık’a Bursa, İstanbul ve Sakarya yönlerinden yapılacak kişisel araç seyahatlerinde çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde bölgeye ulaşabilirsiniz. Baraj bölgesine ulaşım sağlayabilmek içi Yalova ve Bursa otoyoluna girdikten sonra “Başiskele” bölgesine doğru ilerlenmelidir. 5 kilometrelik kısa bir yolculuğun ardından Yuvacık bölgesine bağlantı sağlayan kavşağa ulaşılır. Yuvacık sapağını kullanarak, bölgeye erişilebilmektedir.

Araç sahibi olmayanlar için bölgeye haftanın her günü firmalar tarafından düzenlenen turlar da kullanılabilir. Bölgeye İstanbul, Bursa ve Sakarya gibi yakın illerden de günübirlik turlar düzenlendiğinden, Yuvacık’a ulaşmak oldukça rahat ve kolaydır.

Yuvacık barajının konumu şu şekildedir;

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 3

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir