Listeler

Durian Meyvesi Hakkında 5 Bilgi

Durian meyvesi hem lezzeti hem de kokusuyla ön plana çıkan bir tür meyvedir. Dikenli bir yapıya sahip olduğu için Uzakdoğu’da bazı otellere bu meyve ile girmek yasak. Bunun gibi durian meyvesiyle ilgili daha pek çok bilgi ön plana çıkıyor. İşte durian meyvesine dair bilmeniz gereken 5 ilginç bilgi!

1. Durian Meyvesi “Meyvelerin Kralı” Olarak Bilinir

Durian meyvesinin “Meyvelerin Kralı” olarak tanındığını biliyor muydunuz?  Özellikle kültüre alındığı ülkelerde bu şekilde bir isimlendirme mevcut. Bunun yanı sıra durian meyvesi “cennet-cehennem” meyvesi olarak da bilinir. Cehennem olarak tanınmasının temel nedeni, dikenlerle örülü bir kabuğa sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra kötü koku yayması da cehennem olarak anılmasının sebepleri arasında bulunuyor.

2. Lezzeti ve Kokusu ile Öne Çıkar

Hem lezzeti hem de kötü kokusuyla öne çıkan bu eksantrik meyve, çevresine kötü bir koku yayar. Bu nedenle bazı ülkelerde yer alan otellere bu meyve ile girmeniz mümkün değil. Kötü kokusuna rağmen meyvenin tadı oldukça lezzetlidir. Bu nedenle birçok kişinin durian meyvesine ilgi duyduğunu söyleyebiliriz.

3. Tayland, Güneydoğu Asya, Vietnam ve Malezya’da Yetişir

Durian meyvesinin yetiştiği yerler ise Tayland, Güneydoğu Asya, Vietnam ve Malezya olarak karşımıza çıkar. Dikenli bir kabuğa sahip olmakla birlikte kabuğunun içerisinde 6 bölmeli, sulu ve etili bir yapı olduğu bilinmektedir. Durian ağacı 40 metreye aşan boyuyla dikkatleri üzerine çeker. Zaten meyve de bu ağaçlarda yetişir.

4. Yüksek Oranda C Vitamini İçerir

Durian meyvesi faydaları kapsamında meyvenin yüksek oranca C vitaminine sahip olduğu bilinmektedir. Meyvenin vücuda katkılarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Potasyum açısından zengindir, vücuda iyi gelir.
  • Vücutta bulunan serbest radikallerin idrar vasıtasıyla atılmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı dirençli hale gelmesini sağlar.

Belirtilen özelliklerin her biri, durian meyvelerinin vücuda faydalarıdır. Her ne kadar kötü koksa da lezzetli olması ve vücuda faydası sayesinde bazı ülkelerde sıklıkla tüketildiğini söylemek olanaklıdır.

5. Singapur’da, Durian Meyvesini Kapalı Alanlarda Tüketmeniz Yasak

Durian meyvesiyle ilgili çok ilginç bilgilerden bir tanesi de Singapur’da bu meyvenin kapalı alanlarda tüketilmesinin yasak olmasıdır. Elbette neden özellikle kapalı alanlarda meyvenin tüketilmesinin yasak olduğu merak edilmektedir. Kötü bir kokuya sahip olması nedeniyle bu meyveyi özellikle toplu taşıma araçlarında tüketmeniz yasaktır.

Uzakdoğu ülkelerinin bir kısmında, bazı otellere durian meyvesi ile girmeniz de yasak olduğu için bu konuya büyük bir özen göstermelisiniz.

Sahip olduğu özelliklerle dikkatleri üzerine çeken durian meyvesinin, görünüşü de bir hayli ilginçtir. Malvaceae familyasına sahip olan meyve, tek parça tüketilebildiği gibi açılıp bölmeleri ayrılmış bir şekilde de satışa sunulabilir. Eğer bu meyveyi çiğ şekilde tüketecekseniz, soğutulduktan sonra tüketmeniz tavsiye edilir. Günümüzde dondurmalara lezzet katabilmek için de bu meyvenin kullanıldığı bilinmektedir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 5

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir