SeyahatVay Canına

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin 11 Yöntem

Ucuz uçak bileti almak seyahat eden kişilerin maliyetini büyük oranda düşürür. Etkili yöntemler ve size vereceğimiz tavsiyelerle siz de “Ucuz uçak bileti nasıl alınır?” sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Uçuş maliyetleri çoğu zaman can sıkar ve hayalini kurduğumuz yolculuk planlarının suya düşmesine neden olur. Ulaşımda maliyetlerin en yüksek olduğu kanalların başında gelen hava yolu ulaşımı, özellikle sıklıkla seyahat edenler için ciddi bütçeler gerektirmektedir. Herhangi bir yere hava yolu ile seyahat edecek kişilerin sıklıkla sorduğu ucuz uçak bileti nasıl alınır? Sorusuna cevap olarak, bazı ipuçlarını sizlerle paylaştık.

Aşağıda verilen hususları dikkate almanız durumunda, daha ucuza uçak bileti bulmanız mümkün olacaktır. Böylelikle uçak ile ulaşım maliyetlerinizi en aza indirerek, daha düşük bütçelerle uçmaya başlayabilirsiniz.

Seyahat etmeyi seven ve sıklıkla uçakla seyahat edenlerin bildiği bazı yöntemlere ek olarak diğer ipuçlarının da değerlendirilmesiyle, en ucuz uçak bileti bulma konusunda sizde bilgi sahibi olabilirsiniz.

ucuz uçak bileti için tavsiyeler

Mil Biriktiren Banka Kartları ile Alım Yapın

Özellikle sık seyahat eden biriyseniz, biletinizi nakit veya mil biriktirme kampanyası olmayan kredi kartları yerine mil biriktiren kartlar ile alın. İlk başta azımsayabileceğiniz milleri biriktirerek sık seyahat etmeniz halinde, bazı uçuşlarınızı çok ucuza ve hatta bedavaya getirebilirsiniz.

Uçakla sık seyahat etme alışkanlığına sahip olan birçok insan, bankaların ve havayollarının sunmuş olduğu bu imkânı değerlendirerek kazandıkları miller ile bazı uçuşlarını bedavaya getirebilmektedir.

Bankaların ve hava yolu şirketlerinin mil kampanyaları, her dönem aynı olmayabilir. Bazı dönemler için daha yüksek mil kampanyaları düzenlenerek, hava yolu şirketlerinin müşteri potansiyelini artırılması hedeflenir. Uçak biletinizi böyle dönemlere denk getirmeniz, çok daha fazla mil kazanmanızı ve dolayısıyla daha ucuza uçmanızı sağlayacaktır.

Bankaların dışında hava yolu firmaları da sabit müşteri sayısını artırmak için, kendi bünyesinde başta mil kampanyası olmak üzere çeşitli kampanyalar düzenleyebilir. Genellikle üyelik sistemi ile oluşturulan bu kampanyalar sayesinde daha fazla mil biriktirerek, diğer uçuşlarınızda daha fazla avantaj elde edebilirsiniz.

Ayrı Havayolları İçin Tek Yön Biletleri Değerlendirin

Normal şartlarda gidiş dönüş biletini aynı anda ve aynı firmadan almak, uçak biletinin daha ucuza gelmesini sağlar. Ancak bazı durumlarda firmalar tarafından kampanyalar düzenlenmekte ve tek yön bilet fiyatları, gidiş-dönüş biletleri için daha ucuz hale gelmektedir. Böyle fırsatları değerlendirmek için farklı hava yolu şirketlerini değerlendirerek tek yön bileti almanız, biletinizi daha ucuza almanızı sağlayabilir.

Bunun için internet teknolojisinin sağladığı imkânları değerlendirerek, basit birkaç arama yapabilirsiniz. Hatta ucuz uçak bileti bulmanıza yardımcı olacak internet siteleri sayesinde, farklı firmaların bilet fiyatlarını kıyaslamak çok daha kolay hale gelmiştir. Tek yönlü biletler özellikle dönüş tarihi kesin olmayan seyahatler için daha işe yarar olmaktadır.

Hava Yolu Şirketlerinin E-posta Listelerine Kayıt Olmayı Deneyin

Hava yolu şirketleri, e-posta listelerine kayıt olan kişilere güncel kampanyaları hakkında mail gönderirler. Bu sayede anlık olarak hangi firmanın nasıl bir kampanya yaptığını kaçırmadan, rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bütçenize ve beklentilerinize uygun bir kampanya olduğunda biletinizi alarak, çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Birçok internet kullanıcısı spam mailler nedeniyle bu önemli alternatifi değerlendirmese de e-posta listelerine kaydolmak, sık seyahat edenler için adeta bir fırsat niteliğindedir. Firmaların mail kampanyaları kaçırabilecek olsanız bile mailinizi sıklıkla kontrol etmeniz, geniş aralıklı kampanyaları kaçırmadan yararlanmanızı sağlayabilir.

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin Farklı Rotaları Değerlendirin

İnsanların ilgi gösterdiği şehirlere özellikle doğrudan uçuşlar yapmak, bilet maliyetlerinizi artırabilir. Bunun için kampanyaları takip etmekle birlikte alternatif varış rotalarını değerlendirmeniz, sizin için daha uyguna gelebilir.

Alternatif rotalar için yapılan kampanyalar daha çok kısa sürmekte olup, biletleri de çok daha uyguna gelebilmektedir. Bu şekilde varış saatiniz belki kısa bir süre uzayacak olsa da bilet fiyatları çok daha uygun olacaktır.

Alternatif Havalimanlarını Değerlendirin

Büyükşehirlerde bulunan ikinci havalimanları, daha çok rekabet koşullarında geride kalmış şirketlerin tercihleri arasında yer alıyor. Bu şirketlerin uçuş sınıfları farklılıklar gösterse de aynı sınıfta daha bilindik bir hava yolu ile seyahat edilmesine göre çok daha ucuzdur.

Yeni sistem altyapıya sahip havalimanlarında rekabet gücü yüksek firmalara daha çok rastlanmakta ve biletleri daha yüksek olsa da alternatif olarak önem açısından ikinci sırada bulunan yerlerde, daha ucuza biletler bulmanız mümkün olabilir.

Fiyat Uyarısı Oluşturun

Ucuza uçak bileti almak için aslında çok sayıda yardımcı uygulama var. Uçak bileti arama motorları altyapısına sahip internet sitelerine kayıt olarak, fiyat uyarısı oluşturabilirsiniz. Bilet almak için acele bir nedeniniz yoksa bu sayede bilet fiyatları istediğiniz aralığa geldiğinde size SMS veya e-posta ile uyarı gelerek, fiyatların istediğiniz aralıkta olduğu bilgisi verilebilir.

Bu yöntemi ancak bilet alış tarihinizin fark etmediği durumlarda kullanabilirsiniz. Birçok bilet arama motorunda bulunan bu özellik, uçak biletinizi çok daha iyi fiyatlara almanızı sağlayacaktır.

Erken Rezervasyon Yaptırarak Ucuz Uçak Bileti Almak

En ucuz uçak bileti nasıl alınır? Sorusuna verilecek en önemli cevaplardan biri, herkesinde bildiği gibi erken rezervasyon yaptırmaktır. Erken rezervasyon ile alınan biletler firmaları uçuş saatine kadar müşteri bulma kaygısından kurtaracağı için, fiyatlar çok daha ucuz olmaktadır.

Özellikle uçuş yoğunluğunun fazla olduğu sezonlarda sadece birkaç gün kala veya anlık olarak uçak bileti almak, daha büyük maliyetlere neden olacaktır.

Uçak Bileti Arama Motorlarını Aktif Olarak Kullanın

İnternet üzerinde oldukça kaliteli hizmet sunan birçok uçak bileti arama motoru bulunuyor. Bu sitelerin en büyük yararı, istediğiniz sınıfta istediğiniz yöne uçuş yapan hava yolu şirketlerinin bilet fiyatlarını, sadece birkaç tıklama ile filtreleyerek ekranınıza taşımasıdır.

Bu arama motorları üzerinde yapacağınız aramalar sayesinde, en güncel ucuz bilet fiyatlarını sunan şirketleri ve bilet fiyatlarını görebilir ve hatta doğrudan bu siteler üzerinden çevrimiçi ortamda biletinizi alabilirsiniz. Üstelik bazı hava yolu şirketleri, çeşitli dönemlerde bu arama motorlarından uçak bileti alacaklara yönelik farklı kampanyalar düzenlemektedir.

Kampanya Dönemlerinde Biletinizi Alın

Kampanya dönemleri ucuza uçak bileti almak için harika fırsatlar olabiliyor. Gideceğiniz yerin önemi ve konumuna göre hava yolu şirketleri karlılık oranını en iyi seviyeye getirmek için, çeşitli kampanyalar düzenlerler. Bu kampanya dönemlerinde biletinizi satın almanız, sonradan yapacağınız uçuşları daha avantajlı hale getirecektir. %10’u geçen kampanyalı fiyatlarla uçmanız, özellikli uzun mesafeli seyahatlerde tatmin edici bir fiyat avantajı sağlayacaktır.

Seyahat Tarihleriniz Mümkün Olduğunca Esnek Olsun

Her türlü ulaşımda, bilet fiyatları ulaşımın sağlanacağı tarihe göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bayram veya yılbaşı gibi insanlar için önemli olan dönemlerde, bilet fiyatları çok daha pahalı olmaktadır. Mümkünse bu dönemlerden daha erken seyahat etmeniz ve dönüşünüzü de birkaç gün daha geç yapmanız, anlık bilet alımlarında dahi fiyat bakımından avantaj elde etmenizi sağlar.

İmkânlarınız çerçevesinde esnek bir plan oluşturarak alacağınız ucuz biletin yanı sıra, bu süreç içerisinde yapacağınız masrafa daha değer bir tatil yapma fırsatını da yakalamış olursunuz.

Tatil ve Turizm Sitelerini Takip Edin

Kimi hava yolu firmaları internet üzerinden reklamlarını en iyi şekilde yapabilmek için, ziyaretçi sayısı yüksek tatil ve turizm sitelerinin ziyaretçilerine özel kampanyalar düzenlemektedir. Bu siteleri takip ettiğinizde hem seyahat planınız için yeni bilgiler öğrenebilir, hem de en ucuz uçak bileti kampanyalarını kaçırmadan bu sitelere özel fiyatlarla uçak biletinizi alabilirsiniz.

En ucuz uçak bileti nasıl alınır? Sorusunu soran herkesin bu önerileri dikkate almaları, daha uygun fiyatlarla bilet bulmalarını kolay hale getirecektir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 12

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir