SeyahatVay Canına

Uçaklar Neden İptal Olur?

İptal olan uçuşlar planların aksamasına neden olur. Uçuş iptalinin sebepleri hakkında bilgi almak isteyen ve iptal olan uçuşları görmek isteyenler ise “Uçaklar neden iptal olur?” sorusunu sıkça dile getirirler. Yazımızda en sık karşılaşılan uçuş iptali nedenlerini ve gerçekleşmeyecek olan seferleri nasıl öğrenebileceğinizi dile getirdik.

Uçuş İptali Nedenleri

Haftalar öncesinden planlar yapılır, seyahat için tüm her şey ayarlanır ve ardından olabilecek en talihsiz olaylardan biri yaşanır ve uçak seferi iptal olur. Herhangi bir yolculuğa karar verdikten sonra, en sinir bozucu şeylerden biri uçuşların iptalidir. 

Ancak uçakların iptal edilmesinin birçok tedbiri sebebi vardır. Sefer iptal olduğunda, havayolları genellikle bir tür geri ödeme yapar. Bu en iyi senaryo değil, ancak uçuş iptal olduysa bu karar muhtemelen yolcuların iyiliği içindir.

Peki uçaklar neden iptal olur sorusu nasıl yanıtlanabilir? Uçakların iptal olmasının sebepleri aşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir.

Uçuş iptali nedenleri arasında güvenlik gerekçeleri en üst sıralarda yer alan bir gerekçedir.

Güvenlik Gerekçeleri

Uçuş iptali söz konusu olduğunda en yaygın gerekçeler güvenlikle alakalıdır. Güvenlik nedenleri sıradan olandan ciddi güvenlik nedenlerine kadar değişir. Havayolları, daha yakın geçmişte meydana gelen birçok olay nedeniyle güvenlik önlemlerini de artırmıştır. Gecikmeler çeşitli şekillerde olabilir. Örneğin tatillerde artan insan sayısı, güvenlik hatlarının çok uzun sürmesine neden olur. Burada tespit edilen bir risk uçağın iptal olmasına neden olabilir.

Olumsuz Hava Koşulları

Uçakların iptal olmasının sebepleri arasında en yaygın ikinci mesele olumsuz hava şartlarıdır. Hava koşulları, uçuş iptallerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Güneşli ve kuru olduğunda her şey yolunda ve güzeldir, sorunsuz şekilde uçuş için şartlar müsaittir.

Yolcuların merak ettiği bir konu da “Yağmurlu havada ya da karlı hava uçak kalkar mı yoksa iptal olur mu?” sorusudur. Karlı ve yağmurlu havalarda uçuşlar belli şartlarla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak şiddetli yağmurlar, rüzgarlar ve kar yağışları, uçakları uzun müddet yerde tutabilir. Bulunduğunuz yer aydınlık ve güneşli olsa bile, varış noktanızdaki hava koşulları da uçuşunuzun planlandığı gibi ilerleyip ilerlemeyeceğini belirleyecektir. Bir fırtına koptuğunda, uçuş durumunuzu kontrol etmek her zaman en iyisidir. Kötü hava koşulları nedeniyle meydana gelen gecikmeler veya iptaller olabilir.

Pilotlarla İlgili Sebepler

Üçüncü yaygın neden pilotun uçuşa hazır olmamasıdır. Uçak uçurmak ve pilotluk rolünü yerine getirmek ciddi bir iştir. Pilot mürettebat her zaman bir pilot ve bir birinci zabitten, bazen de ikinci bir zabitten meydana gelir. Yolcuların ve gemideki mürettebatın güvenliğini sağlamak için üçünün de uçuş koşullarına uygun olması gerekir. Pilotlardan biri “uçmaya uygun olmadığında” uçuş gerçekleşmeyecektir. Mesela uçak merkez ofisi olmayan bir yerden uçuyorsa, yedek pilotlar olmayabileceği için uçuşlar iptal olabilir. Pilotların “uçmaya elverişsiz” sayılmasının birçok nedeni vardır. Bu, sağlık nedenlerinden fiziksel yaralanmalara ve zihinsel sağlık sorunlarına kadar değişebilir.

Uçakla İlgili Sebepler

Uçakların iptal olma nedenleri arasında dördüncü en yaygın neden ise teknik arızalardır. Bu uçuş iptal sebebi, milyonlarca farklı teknik detaydan kaynaklanabilir. Uçakta uzaktan senkronize olmayan veya aksayan herhangi bir şey gecikmeye veya iptale neden olabilir. Uçaklar binlerce teknolojinin iç içe geçmesiyle meydana gelen karmaşık ve hassas araçlardır. Ve havada karşılaştıkları aşırı zorlu koşullar nedeniyle uçağın her parçasının mükemmel durumda olması gerekir. Netice olarak, uçuşlar genellikle kokpitteki uyarılar veya bakım veya hazırlık sırasında bulunan herhangi bir sebep tarafından da ertelenebilir.

Görüldüğü üzere uçaklar neden iptal olur sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Güvenlik gerekçeleri
  • Olumsuz hava şartları
  • Pilotlarla ilgili sorunlar
  • Ve uçakla ilgili sorunlar

Bu dört ana başlığın haricinde de çeşitli uçak iptali nedenleri ortaya çıkabilmektedir.

İptal edilen uçuşları havalimanına gitmeden online olarak da görebilmek mümkündür.

İptal Edilen Uçuşları Nasıl Öğrenebilirim?

Bir uçuş iptal edildiğinde ya da rötar yaptığında bunu takip edebilmenin en sağlıklı yolu ilgili havalimanının uçuş ekranlarına bakmak olacaktır. Bu ekranlara ulaşmak için havalimanına varmanız gerekmez. Online olarak da takibini gerçekleştirebilme imkanınız bulunmaktadır. Sabiha Gökçen Havalimanından iptal edilen uçuşlar hakkında detayları görmek için Sabiha Gökçe Havalimanı Uçuş Bilgi Ekranı size istediğiniz bilgileri sunacaktır. Bu ekran aracılığıyla THY, Pegasus, Anadolu Jet ya da herhangi bir havayolu şirketinden gerçekleşecek olan uçuşların iptal olup olmadığını ya da ertelenip ertelenmediğini görebilirsiniz. Eğer uçuşunuz başka bir havalimanı ile ilişkili ise o havalimanının uçuş bilgi ekranına ulaşmanız gerekecektir.

Siz de konuyla ilgili edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri yorum kısmından okuyucularımıza ulaştırabilirsiniz.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 13

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir