Teknoloji

Oyun Oynamak Zaman Kaybı Mıdır?

Oyunların oynamanın zaman kaybı olup olmadığı hakkındaki tartışmalar, oyun endüstrisinin kendisi kadar uzun süredir var ola gelmiştir. Giderek artan bir şekilde, video oyunlarına harcanan zamandan pişmanlık duyduğunu söyleyen insanlar çeşitli açıklamalarda bulunuyor. Şimdi, basit bir ifadeyle, bu konuya sıradan önyargılardan ve eleştiriye dayanmayan yüzeysel yargılardan biraz daha derinden bakmaya çalışmak gerekir. 

Oyun Oynamak Faydalı mı?

Oyunlar faydalı mı? Evet, olabilir. Oyunlar zaman kaybı mı? Evet, olabilir. Peki nasıl ve neye göre?

Boşa harcanan zaman için kendilerini sık sık suçlayan oyuncular ile başlamak gerekirse, zaman bizim en önemli ve evrensel para birimimizdir, onu uykuya, yemeğe, seyahate harcıyoruz. İşyerinde zamanımızı bir döviz kuru üzerindenmiş gibi para ile değiştiririz. Bir gün tüm ömrümüz bitecek. Öyleyse, hayatınızın saatlerini video oyunlarına harcamaya değer mi? 

Yanıtlamak gerekirse, insan iki şeye zaman harcar: enerji verir ve onu kazanır. Ve sadece fiziksel gücü değil, aynı zamanda zihinsel olanları da restore etmek, tatmin etmek gerekiyor. Boş zaman bunun içindir. İyi boş zaman, kötü boş zamandan farklıdır, çünkü bir kişiye becerilerini, bedenini, zihnini veya ruhunu geliştirerek yarar sağlar. İyi olanlar, örneğin, kitaplar, filmler ve oyunları içerir. Ve kötü olanlar arasında da kitaplar, filmler, oyunlar var. 

Misal bazı fenomenlerin tek kelimelik sayfalardan oluşan dandik kitabını okumakla Tolstoy’u okumak arasında büyük fark vardır. Boş bir duvarı izlemekle, ufuk açan bir film izlemek arasında büyük bir fark vardır. Oyunlarda da durum aynıdır. Tamamen para kazanmak için üretilen hiçbir kurgusu veya iç açıcı görseli olmayan oyunlarla, kaliteli kurgusu ve iyi düşünülmüş manzaraları olan oyunlar arasında büyük fark vardır.

Hangi Oyunlar Faydalıdır?

Peki iyi bir oyunla harcanan zamanla,  iyi bir film ya da kitap aynı seviyede midir? Sinema örneğini kullanarak bu konuya daha yakından bakalım.  Gerçekten yüksek kaliteli bir film, bir kişiye, kendisinin deneyimlemediği, ancak yönetmenin, oyuncuların, yapım tasarımcısının, editörün vb. yorumlarıyla hissedebildiği yeni bir tefekkür deneyimi verir. Ruhta pozitif etki uyandıran, ciddi bir konu hakkında düşündüren, güzel olabilen, idrak seviyesini ve hayal edebilme gücünü geliştiren, zekice komik olabilen, mizah duygusunu kaliteli bir şekilde keskinleştiren ve ruha hafiflik veren faydalı bir film olabilir. İyi oyunlarda da durum tıpatıp aynıdır ve bazen, oyunu oynamanın verdiği ruhsal etki bir film izlemekten bile çok daha kuvvetli olabilir. Çünkü gerçekten yüksek kaliteli oyunlarda, oyuncular çok hızlı bir şekilde ana karakterle kendisini özdeşleştirmeye başlar. Artık ekranda gördüğü oyun karakteri değil, kendisidir.

Görüldüğü üzere oyun oynamak zaman kaybı mı sorusunu, oynadığınız oyuna göre cevaplamanız gerekir. Kaliteli kurgulu oyunlar, bize çok daha fazla hayatlar yaşama fırsatı verebilirler, bizi ruhsal manada geliştirebilirler. Herhangi bir kurgu evrende herhangi bir rolü üstlenebilir ve karakterimize uygun bir şekilde oynayabiliriz. Son olarak, video oyunları esasen arkadaşlarla eğlenmenin en kolay yoludur. Bunu aklınızda bulundurun ve oyun oynamak zaman kaybı mıdır sorusuna hayır demek istiyorsanız, iyi mesai harcanmış, yetenekli geliştiricilerin başarılı oyunlarını oynayarak onların tadını çıkarın, anlamlı hikâyelerde rol sahibi olun ve oyundaki dekoru izlemeyi, çeşitli sanatçıların ve animatörlerin özenli çabalarını ve sanatsal eserlerini seyretmeyi unutmayın.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 Yorum

  1. utku says:

    bence bütün oyunlar yararlı korku oyunları hariç

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir