Listeler

Evden Yapılarak Para Kazandıran 10 İş Fikri

Evde yapılabilecek işler ek gelir kazanmak ya da evinden ayrılmadan para kazanmak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Para kazanmak için evde yapılacak işlerin başında metin ve makale yazarlığı, grafik tasarım işleri, video editörlüğü, uygulama ve yazılım geliştirme ve pazarlama gibi işler gelir. Fiverr, Sadeceon, R10, Bionluk gibi platformlar ve benzerleri bu alanlarda para kazanmak için işlevsel platformlardır. Ancak evde yapılacak işler sadece bunlarla sınırlı değildir.

 Bu yazımızda evden pek fazla çıkmak zorunda kalmadan yapabileceğiniz bazı işleri sıralıyoruz. Siz de farklı fikirlerle bu listeyi geliştirebilir ve kendi potansiyelinize göre niş alanınızı bulabilirsiniz.

1 Evcil Hayvan Bakıcılığı

Ankara, İzmir, İstanbul gibi illerde veya nispeten yoğunluğun olduğu bir muhitte hayat sürüyorsanız, evcil hayvanlara bakarak para kazanabilirsiniz. Toplamda üç dört adet hayvana aynı anda bakmanız da mümkündür. Kediler, kuşlar, kaplumbağalar vs. bakıcılığı ile ayda 300 ila 1000 TL’ye kadar kazanç elde edebilirsiniz. Birkaç afiş ve sosyal medya hesapları gerekli kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

2 Evde Paketleme İşi

Bilhassa imalat endüstrisinde bulunan şirketlerin paketleme işlerini evinizde yaparak para kazanmanız mümkündür. Türkiye’de özellikle Ankara İstanbul Bursa İzmir Adana gibi illerde evde paketleme hizmeti vermenize imkan veren çok sayıda işletme vardır. Bu sektörden iş alarak ayda 200 ila 800 TL arasında bir kazanç elde ederek evinizin ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Evde iki kişi iseniz özellikle bu iş sizin için uygun olabilir, yapmanız gereken bölgenizdeki imalathaneleri aramak ve paketleme işi verip veremeyeceklerini sormaktır.

3 Evde Youtuber Olmak

Son yıllarda Türkiye’de birçok insanca icra edilerek oldukça iyi meblağlar kazanılan iş fikirlerinden biri de Youtuber olmaktır. Evde basit yemek videoları hazırlayarak Youtube kanalıyla aylık 1000 ila 4000 TL aralığın kazanç sağlayan ev hanımları vardır. Ayrıca eğitim konularındaki videolar da oldukça yüksek izlenmeler elde etmekte ve hem Adsense reklamları ile hem de özel yayınevlerinin reklamları ile iyi paralar kazanmaya kapı aralamaktadır.

4 Ev Yemekleri Yapımı

Ev yemeği yapmak ülkemiz her tarafında para kazanmaya yardımcı olan evde yapılan iş fikirlerinden birisidir. Bu işte tutturmak için öncelikle lezzetli yemekler yapabilmeniz elzemdir. İnternet üzerinde güzel yemek tariflerinin bulunduğu kaliteli kanallar bulabilirsiniz. İlk olarak tanıdığınız muhitte başlar ve yaptığınız yemeklerle insanları memnun ederseniz zamanla işinizin büyümesi muhtemeldir. Öte yandan çevrenizdeki restoran ve lokantalara da ev yemekleri yapmakta olduğunuzu söylemeniz iyi olur. Her ne kadar olumsuz karşılasalar da zaman içerisinde tarafınıza ek siparişte bulunabilir. Çünkü restoranların önemli kısmı evlere de ek sipariş verirler. İşinizi tutturduktan sonra aylık 1000 ila 4000 TL aralığında gelir elde edebilirsiniz. Bu yolda bir instagram sayfası ve facebook sayfası açmanız size yardımcı olacaktır.

5 Kanvas Tablo Yapma İşi

2010’dan sonra evler için dekorasyon aksesuarları arasında üst sıralara yerleşen ürünlerden biri de kanvas tablolar oldu. Kanvas tablo işi piyasa standartlarında yüksek kar marjı ile çalışmaktadır. Evinizde kanvas tablo yapmak için bir marangozdan gerekli malzemeleri alabilir, kanvas tablo satan bir mağaza ile anlaşarak ürünlerinizi satabilirsiniz. Burada önemli olan nokta şudur ki, fabrikasyon kanvas tablolar benzer resimleri içerdiği için sizin özgün görselleriniz dikkat çekici olduğunda daha hızlı satış imkanına sahip olursunuz. İşinizi belirli bir aşamaya getirdikten sonra kanvas tablo imalatı için ergonomik ve ev işi baskı makinesi satın alarak daha hızlı bir üretim sürecine geçebilirsiniz. Bu tarz baskı makinelerinin ücreti 5000 ila 10000 TL arasında değişmektedir. Ancak sonraki kar marjı oldukça yüksek olduğu için aylık 2000 ila 5000 TL’ye kadar kazanç elde edebilirsiniz. Bu bağlamda yapmanız gereken en önemli şey Instagram ve Facebook sayfaları açmaktır.

6 İçerik-Metin Yazarlığı

Türkiye’de içerik, metin veya makale adı verilen yazılar yazarak kazanç elde edebileceğiniz çok sayıda site vardır. R10, wmaraci, bionluk, sadeceon gibi platformlar bunlardan bazılarıdır. Firmalar, gazete siteleri ve dergi siteleri ile sektörel siteler için çok sık makale siparişleri söz konusudur. 2022-2023 döneminde makale fiyatlarının her 200 kelime için 3 ila 10 TL aralığında değiştiğini söylemek mümkündür. Bir adet bilgisayara sahipseniz, bu iş evde yapılacak işler listenizin en başına da yerleşebilir. Kazanç ortalaması hakkında konuşmak gerekirse her gün 1000 kelime yazarak otuz günde 1000 TL’den fazla gelir elde edebilirsiniz.

7 Sosyal Medya Yöneticiliği

Birçok firma sosyal medya hesaplarına sahiptir. Müşterilerle bağlantı kurmak, sorularını cevaplamak, rutin akış sağlamak gibi yollarla sosyal medyada varlık göstermek isteyen firmalar sosyal medya yöneticileri tutmaktadır. Özellikle küçük şirketler için günde birkaç saatinizi ayırarak sosyal medya yöneticiliği yapmak aylık 300 ila 500 TL arasında gelir kapısı anlamına gelebilir.

8 Anahtarlık Üretmek

Ülkemizde her zaman anahtarlıklara ilgi büyük olmakla beraber son yıllarda el yapımı anahtarlık modellerine sosyal medya üzerinden büyük bir ilgiden bahsetmek mümkün. Evde anahtarlık imal ederek sosyal medyada pazarlamak suretiyle evinizin gelirine katkıda bulunabilirsiniz. Evde ürettiğiniz anahtarlıkları sokağınızda veya evinizin çevresinde bulunan tuhafiyelere de satabilirsiniz. Anahtarlık üreterek bu yolla ve instagramdan yapacağınız satışlarla aylık 500 TL kazanç elde edebilirsiniz.

9 Seslendirme İşi

Sesiniz ve diksiyonunuz uygunsa seslendirme yaparak para kazanabilirsiniz. Seslendirme meselesi Youtube kanallarının yükselişe geçmesinin ardından Sadeceon, Bionluk, Freelancer, r10 gibi platformlarda oldukça yüksek bir piyasası olan sektör haline gelmiştir. Evde seslendirme işi yaparak aylık 1000 TL’den fazla gelir elde edebilirsiniz.

10 Evdeki Kullanmadığınız Eşyaları Satmak

Letgo gibi platformlarda evde kullanmadığınız eşyaları satışa koyarak gelir elde edebilirisiniz. Bu yöntem hem de evdeki fazlalıklardan gelir kazanarak kurtulmak anlamına geldiği için dikkat çekici olabilir. Muhtemelen senelerdir kullanmadığınız ve sizin için önemi kalmamış eşyalar, giysiler, elektronik araçlar, mobilyalar vardır. Bu eşyaları çevrimiçi satış platformlarında satarak elinizden çıkarabilir ve aynı zamanda para kazanabilirsiniz.

Evde yapılacak işlerle ilgili sizin de öneriniz varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 5

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir