Teknoloji

Şirket Maili Nasıl Açılır?

Şirket maili açmak prestij, gizlilik ve kullanım kolaylığı açısından gerekli bir eylemdir. Üstelik şirketinizin uzantısıyla birlikte bir mail açmak artık oldukça kolay ve düşük maliyetlidir.

 Hem şirketler hem de Freelance çalışanlar için müşteri ilişkileri çok büyük önem taşır. İletişim eksikliğinden ve yanlışlığından kaynaklanan problemlerin önüne geçilebilmesi için yazılı iletişim kullanılmalıdır. Bir ürün veya hizmet sunulan, kurumsal temsilin gerekli olduğu, kurumsal kimliğin kullanılması gerektiğinde şirket maili üzerinden iletişim kurulmalıdır.

Şirket Maili Üzerinden İletişimin Faydaları Nelerdir?

Şirket maili açmanın yolları üzerine bilgiler vermeden önce özel bir e-postanın ne gibi faydalar sunabileceğine bakalım.

  • Şirket maili kurumsal yapıda oldukları için müşteriye güven verir.
  • Mail adresi uzantısı sabit kaldığı için benzer türde adresler üretmek zordur bu nedenle güvenlik düzeyi yüksektir.
  • Şirketler için mail adresi açmak ve bu yolla iletişim sağlamak yasalarca zorunludur. Hukuksal davalarda şirket maili üzerinden gerçekleşen iletişim kanıt olarak kullanılabilmektedir.
  • Şirket içi iletişimin aktif tutulabilmesi ve güvenliği için önem taşır.
  • Tüm yazışmaların ve maillerin tek bir noktadan kontrol edilmesini sağlar
  • Kurumsal kimliği öne çıkarır ve itibarı artırır.

Şirket Uzantılı Mail Açma Nasıl Yapılır?

Şirket uzantılı mail açma işlemi basit adımlar ile yapılabilecek bir işlemdir. Şirketiniz için bir domain (Alan Adı) almak şirket maili açabilmek için ilk adımdır. Alan adı alındıktan sonra hosting (Depolama Alanı) alınması gerekir.

Mail hosting olarak tabir edilen bu depolama alanları ihtiyacınıza göre farklı boyutlarda satın alınabilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu mail hostingle birlikte çeşitli yönetim panelleri de gelmektedir. Söz konusu paneller  mail hesabı açma, yönetme ve silme gibi işlemlerde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Şirketinizin küçük, orta veya büyük olma durumuna göre yeterli bilgiyi depolayabileceğiniz alan değişmektedir. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yok ise bu noktada danışmanlık hizmeti almanız uygun olacaktır. Şirketinizin büyüklüğüne uygun olarak alacağınız hosting hizmeti ile mail paketi de alabilirsiniz. Hosting aldığınız firmanın yönlendirmeleri ile firmanıza uygun şekilde seçtiğiniz şirket uzantılı mail adresi kullanılabilir duruma gelecektir. 

Şirket Mailini Gmailde Açma

Şirket mailini Gmailde açma işlemi, Google G Suite hizmeti sayesinde oldukça basit şekilde yapılabilmektedir. Android ve iOS cihazlardan da kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz G Suite ile özel mail adresinize, Google Takvim uygulamalarına, Google Docs uygulamalarına da tek bir noktadan erişim sağlayabilirsiniz.

G Suite İle Şirket Maili Nasıl Açılır?

G-Suite yeni adıyla Google Workspace birçok kurumsal firmanın tercih ettiği Google tabanlı bir hizmettir. Birkaç kolay adımda şirket maili açmak mümkün olabilmektedir. İzlemeniz gereken adımlar şunlardır.

  • İnternet üzerinde G Suite web sitesine ulaşarak ana sayfayı açın
  • Kurumsal hesap açabilmek için G Suite ana sayfası üzerinde bulunan Ücretsiz Test Edin butonunu tıklayın ve istenen bilgilerin girişini yapın
  • Alan adınızı girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer alan adı almamışsanız ek ücret karşılığında alan adınızı Google’dan alabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından Google size Mx Kaydı oluşturmanızı isteyecektir. Bu kayıt işlemi bir nevi teyit işlemidir ve şirket uzantılı mail adresinin size ait olup olmadığını teyit için Google tarafından gönderilmektedir. Teyit işlemleri bittikten sonra Google Yönetim sekmesinde düzenlemeler yapmanız gerekir. Bu sekmeden Kullanıcılar bölümünü açarak mail adresi vermek istediğiniz kişileri seçebilirsiniz.

Ayrıca şirket hesabınızın daha kurumsal görünebilmesi için şirket logosunu da ekleyebilirsiniz. G Suite 14 gün ücretsiz deneme sürümü sunar. Deneme sürümü süresi bittikten sonra mail adresi kullanıcı sayısı da dikkate alınarak faturalandırılma işlemi yapılır.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir