Listeler

Müzik Dinlemenin Psikolojik ve Fiziksel 5 Faydası

Müzik dinlemenin psikolojik etkileri ve fiziksel faydaları nelerdir? Bu içeriğimizde 5 başlık altında müzik dinlemenin ruhumuza ve vücudumuza olan olumlu etkilerine yer verdik.

Müzik Dinlemenin Faydaları

Müzik ruhun gıdasıdır, bu sözü birçok kez duymuşsunuzdur. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar, müziğin sadece ruhu değil, aynı zamanda insan bedenini de olumlu olarak etkilediğini gösterdi. Müzik dinlemenin en şaşırtıcı psikolojik ve fiziksel faydalarını sizler için derledik.

Çalışırken müzik dinlemek bilişsel performansınızın artmasını sağlayabilir.

1.    Bilişsel Performansınızı Arttırabilir

Ders çalışırken veya bilişsel beceri gerektiren herhangi bir işi yaparken müzik dinler misiniz? Böyle zamanlarda müziğin size yardımcı olduğunu çoğu kez düşünmüşsünüzdür. Yapılan bilimsel araştırmalar, arka planda çalan müziğin bilişsel performansı arttırabileceğini göstermiştir. Özellikle yaşlılarda bu etkinin çok daha belirgin olduğu ifade edilmiştir.

Çalan müziğin hareketli olması durumunda bilişsel beceriler ciddi anlamda hızlanır. Yavaş tempolu müzikler ise belleğinizin, yani hafızanızın çok daha iyi çalışmasını sağlar. Dolayısıyla zihinsel bir işlem yapmanız gerektiğinde arka planda sizi rahatsız etmeyecek ve konsantrasyonunuzu da bozmayacak türden bir müzik parçası tercih edebilirsiniz.

2.    Motivasyonunuzu Arttırabilir

Müzik dinlemenin faydaları arasında motivasyonu arttırdığı da sayılmalıdır. Spor salonlarına gittiğinizde birçok kişinin kulaklıklarının takılı olduğunu ve müzik dinlendiğini görürsünüz. Spor yaparken farklı nedenlere bağlı olarak müzik dinlenebilir. Ancak hareketli müziklerin motivasyonu arttırdığı ve sporcuların daha yüksek bir performans göstermelerine neden olduğu bilinmektedir.

Spor yaparken veya benzeri bir fiziksel aktivite sırasındaki hareketli müzikler, motivasyonu yükselterek direkt performansa etki eder. İş yapma hızınız artacak ve işten sıkılma süreniz uzayacaktır. Örneğin; normalde 20 dakikada sıkıldığınız ve yapmayı bıraktığınız bir işi, hareketli müzik sayesinde 30 dakika sıkılmadan yapabilirsiniz.

Müzik dinlemek stresi azaltır.

3.    Müzik Dinlemenin Faydaları: Stresinizi Azaltabilir

Müzik, ruhu beslerken aynı zamanda stresinizi de alır. Stresi azaltmak veya yönetmek için uygulanan yöntemler içerisinde müzik dinlemek de vardır. Doğru parçaları tercih ettiğinizde zihniniz yatışır ve rahatlamış hissedersiniz. Stresle baş edemeyenlerin tedavisinde dahi müziğin kullanıldığı bir gerçektir.

Bilimsel olarak bu alanda farklı çalışmalar yapılmıştır. Yoğun stres altındaki iki gruptan ilkine rahatlatıcı müzik dinletilirken, diğer gruba ise herhangi bir işitsel uyarıcı verilmemiştir. Bir süre sonra müzik dinleyen grubun stresle daha etkili bir şekilde mücadele ettiği görülürken, işitsel uyarıcı verilmeyen grupta ise böyle bir düzelme meydana gelmemiştir.

Kısacası yoğun stresli dönemlerinizde rahatlatıcı müzikleri tercih edebilir ve stresinizi daha rahat yenebilirsiniz.

Müzik dinlemenin faydaları arasında ağrıların azalması da vardır.

4.    Müzik Dinlemek Ağrıları Azaltabilir

Çekilen fiziksel ağrıların azaltılması veya hastaların ağrılara dayanma gücünün arttırılması için müziğin etkili bir araç olduğu bilinir. Bu sebeple müzik dinlemenin faydaları arasında ağrıları azaltıcı etkisinden de bahsedilmelidir.

Yüzyıllar önce bazı ülkelerde tedavi yöntemi olarak müzik de kullanılmıştır. Buradan hareketle günümüzde bazı araştırmalar yapılmış ve gerçekten de müziğin ağrıyı azaltabileceği fark edilmiştir.

Ağrı yönetiminde müziğin etkili olması nedeniyle özellikle ameliyat öncesinde hastalara müzik dinletilmesi tavsiye edilir. Böylece hem ameliyat stresi azaltılmış hem de ameliyat sonrasındaki ağrı yönetimine yardım edilmiş olunur. Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmada, ameliyat öncesi müzik dinleyenlerin ameliyattan sonra daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Bu sonuç, gerçekten de oldukça şaşırtıcıdır.

5.    Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

Yoğun stres nedeniyle meydana gelen depresyon belirtileri, insan yaşamını son derece olumsuz etkiler. Bu belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılacak yöntemlerden biri de müziktir. Müzik dinlemenin depresyon belirtilerini azalttığı ve insanları psikolojik anlamda rahatlattığı bilinmektedir.

Müziğin ruh üzerine olan olumlu etkisi, hemen herkes tarafından bilinir. Ancak burada doğru müziklerin tercih edilmesi çok önemlidir. Depresyonda olan ve yoğun stres altında bulunan birine hüzünlü ve acı verici müzikler dinletmek, durumu daha da kötü hale getirebilir. Bunun yerine rahatlatıcı ve sakinleştirici müzikler tercih edilmelidir.

Müziğin psikolojik ve fiziksel 5 şaşırtıcı faydası bu şekildedir. Doğru müzikle hayatınızı güzelleştirebilir ve sorunlarınızı daha hızlı bir şekilde aşabilirsiniz.

Listeler kategorimizde yer alan diğer muhteşem içeriklerimizi de keşfettiniz mi?

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 5

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir