Vay Canına

Hangi sebze ve meyveler zayıflatır?

Sebze ve meyvelerle zayıflamak kilo vermenin sağlıklı yollarından biridir. Bu sebeple “Hangi sebze ve meyveler zayıflatır?” sorusunu sıkça dile getirilir.

Organik yollarla yetiştirilmiş, tarım ilacı ya da katkı içermeyen her meyve ve sebze, dozunda ve küçük porsiyonlar ile tüketildiğinde bedenimiz için faydalıdır. Lakin bazı besinlerin tüketimi kilo verme hızımızı olumlu yönde etkiler.

Kilo Verdiren Sebze ve Meyveler

Kilo Verdiren Sebze ve Meyveler

Dozunu kaçırdığınız her yiyecek vücut için zararlıdır. Önemli olan doğru ürünleri doğru oranlarda üretmektedir.

Mevsimi gelmeden, serada ya da geleneksel tarıma uygun olmayan şekilde yetiştirilmiş her ürün bizim için zararlıdır. Ürünleri mevsiminde muhafaza etmek için pek çok yöntem zaten bulunuyor; salça, konserve, reçel gibi. Dolayısıyla hangi meyve – sebzenin tüketildiği kadar mevsiminde tüketilip tüketilmediği de önemlidir.

Ananas Kilo Verdirir mi?

Tropikal meyvelerden ananas hem vitamin deposu hem de zayıflamaya yardımcıdır. Lifli yapısı sayesinde vücudun lif ihtiyacını karşılar, sulu olması nedeniyle içecek haline kolayca getirilir. İyi bir idrar söktürücüdür. Bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besler. Yalnız ölçüyü kaçırmamak gerekir. Her gün bir ya da iki dilim ananas yeterli olacaktır.

Avokada Zayıflatır mı?

Avokado, yumurta yemeyenler için harika bir protein kaynağıdır. Üstelik büyük bölümü yağdan oluşur ve bu bitkisel yağ tıpkı Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı bitkisel yağ kategorisindedir. Günde yarım avokado büyük oranda protein ve yağ ihtiyacımızı karşılar. Kararmaması için üzerine bir iki damla limon suyu gezdirilmesi tavsiye edilir.

Muz Zayıflatır mı?

Muz ve armut, sarı renkli olan ve tok tutucu özelliği ile bilinen meyvelerdir. Muzun kalorisi yüksek olsa da uzun süre tok tuttuğu için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemleri için mutlaka tüketilmesi gereken bir diğer sarı renkli besin ise armuttur. Geleneksel tarımla yetişen yerli armutlar, şekli kusursuz olan armutlara göre daha sağlıklıdır. C vitamini kaynağıdır.

Kuruyemiş Zayıflatır mı?

Kuruyemiş, ciddi bir yağ kaynağıdır. Ceviz, fındık, badem gibi yağı çıkartılan kuruyemişlerin tüketimi sınırlı olduğu takdirde diyetlerin vazgeçilmez bir parçası olurlar. Kuruyemişleri kavurmadan tüketmek yani tuzsuz tüketmek gerekir. Tuz, kilo vermek isteyenlerin kesinlikle ve ciddi orada azaltmaları gereken bir baharattır çünkü vücuttaki suyu tutar.

Su içmek hem daha dinç olmamızı hem de duygusal açlık ile gerçek açlığı ayırt etmemizi sağlar. Gün içinde içeceğimiz su miktarı kilomuz ile doğru orantılıdır. Her otuz beş kiloya bir litre su düşmektedir. Yani sağlıklı bir insanın azami 1,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Suyun yanında bolca, sağlıklı, evde yapılmış, pakete girmemiş içecekler tüketmek gün içinde buzdolabını daha az ziyaret etmemizi sağlar.

Yağ Yakıcı Meyve ve Sebzeler

Yağ yakıcı olarak adlandırılan bazı sebzeler ve meyveler, düşük kalorili ve lif açısından zengin oldukları için kilo kaybını destekleyebilirler. Ancak, unutulmaması gereken önemli bir nokta, tek başına bu gıdaların tüketiminin mucizevi bir şekilde yağ yakımını tetiklemeyeceğidir. Dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz ile birlikte tüketildiğinde, bu sebzeler ve meyveler sağlıklı bir kilo kaybı sürecine katkıda bulunabilirler.

Yağ Yakıcı Sebzeler:

  • Brokoli: Brokoli, düşük kalorili, lif açısından zengin ve C vitamini ile dolu bir sebzedir. Sindirimi destekler ve tokluk hissi sağlar.
  • Kara Lahana: Kara lahana, yüksek lif içeriği sayesinde tok tutar ve sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda düşük kalorilidir.
  • Ispanak: Ispanak, düşük kalorili, yüksek lif içeren ve birçok vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda antioksidanlarla doludur.
  • Biber: Renkli biberler, C vitamini ve lif açısından zengindir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı özelliklere sahip olabilirler.
  • Kabak: Kabak, düşük kalorili ve lif bakımından zengin bir sebzedir. Sindirimi düzenler ve tokluk hissi sağlar.

Yağ Yakıcı Meyveler:

  • Elma: Elma, lif içeriği ile sindirimi kolaylaştırır ve tok tutar. Aynı zamanda düşük kalorilidir.
  • Greyfurt: Greyfurt, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilecek özelliklere sahip bir meyvedir. Ayrıca C vitamini ile doludur.
  • Çilek: Çilek, düşük kalorili ve antioksidanlarla yüklüdür. Sindirimi destekler ve tatlı bir alternatif sunar.
  • Mürver: Mürver meyvesi, kilo kaybını desteklemek için kullanılan bir bitkisel takviye olarak popülerdir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Avokado: Avokado, sağlıklı yağlar içerir ve tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda potasyum, C vitamini ve folik asit kaynağıdır.

Bütün kırmızı meyve ve sebzeler yağ yakıcı olmanın yanı sıra yaşlandırma karşıtı etkiye sahiptir. Ahududu, kalp sağlığını korurken zayıflamaya yardımcı olur. Yaban mersini kahvaltılarda tüketildiğinde tokluk hissini çok uzun süre sürdürür. Domates mevsiminde tüketildiğinde hem kan hücrelerini besler hem de bağırsaklarımıza ilaç gibi gelir. Pancar kış aylarının pek değeri bilinmeyen kök sebzesidir. Hem yemeği hem de çok kısa sürede olan turşuları ile tüketimi oldukça kolaydır. Tok tutucu özelliğinin yanı sıra doyma hissine çabuk ulaşmamızı da sağlar.

Bu sebze ve meyveler her ne kadar zayıflatan sebze ve meyveler arasında sayılsa da unutmayın ki yağ yakımı sadece belirli gıdaları tüketmekle değil, aynı zamanda kalori alımını dengelemek, düzenli egzersiz yapmak ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmekle elde edilir. Özellikle kilo verme veya vücut şeklini iyileştirme amacıyla bir beslenme planı oluştururken bir uzmandan veya diyetisyenden yardım almak önemlidir.

Hangi sebze ve meyveler zayıflatır? sorusuna cevap verdiğimiz bu içeriğimizin ardından “Vay canına” kategorimizdeki diğer yazıları da incelemenizi öneririz.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 10

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir