Püf Noktası

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi temizliği birçok ev hanımının desteğe ihtiyaç duyduğu bir iştir. Peki, evlerde her gün kullandığımız bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Yazımızın devamında size bu konuda yardımcı olacak 3 püf noktası paylaşacağız.

Sayısız bulaşığı temizleyen makineler kendi kendisini temizleme konusunda desteğe ihtiyaç duyar. Bulaşık makinesini düzenli aralıklarla kirden arındırmak evdeki tüm bulaşıkların tertemiz çıkmasını sağlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Temizliği

Evde en yoğun kullanılan temizlik eşyalarından birisi olan bulaşık makinesinin temizliğinin uygun şekilde yapılması için birkaç etkin yol mevcuttur. Şimdi bu yöntemlere bakalım:

Sirke ve Limon ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesinin temizlerken hem doğal hem de etkili bir malzeme kullanmak isterseniz sirkeyi gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Özellikle sirke ve limonun karıştırılarak daha yoğun bir temizleyici madde haline gelmesi sağlanabilir. Limon makinenin kireçten temizlenmesine fayda sağlarken sirke bulaşık makinesindeki kirlerin arınmasına yardımcı olacaktır.

Bir kap içinde 2 yemek kaşığı limon ve 2 bardak sirke karıştırarak homojen hale getirmelisiniz. Makinenin içine karışımı boşalttıktan sonra yüksek sıcaklık düzeyinde çalıştırmanız gerekir. Bu temizlik yöntemi aynı zamanda bulaşık makinesinde gelişebilen kötü kokuların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Karbonat ve Sirke ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Sirke ile bulaşık makinesi temizliği yaparken limon yerine karbonat da tercih edilebilir. Bilindiği gibi karbonatla doğal temizleyicilerden birisidir ve sirke ile bir araya geldiğinde daha etkili olur. Bu temizliği yapmadan önce bulaşık makinesinin içinde herhangi bir kir tabakası ya da yemek artığı bulunmadığından emin olmak gerekir.

Bulaşık makinesinin alt tarafı çıkartılır ve gerekli kontrol sağlandıktan sonra öncelikle sirke konularak bulaşık makinesi yüksek ayarda çalıştırılır. Program bittikten ve makine soğuduktan sonra alt bölmeye karbonat dökülerek tekrar aynı programda çalıştırılır. Bu sayede çift aşamalı bir temizlik sağlanır.

Ayrıca bulaşık makinesi temizliği için önde gelen deterjan markalarının çıkardığı özel ürünler de tercih edilebilir.

İyi Yıkamayan Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

İyi yıkamayan bulaşık makinesi nasıl temizlenir sorusunu cevaplarken yukarıdaki önerilerin yanı sıra makinenin bazı bölümlerini de doğru şekilde kirden arındırmak önemlidir. Örnek olarak bulaşık makinesinde filtre temizliği ve pervane temizliği dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.

Bulaşık makinesinde deterjan bölmesinin temizliği de özen gösterilmesi gereken bir unsurdur. Çünkü zaman içinde deterjan konulan bu bölmede kalıntılar birikerek makinenin çalışma performansını düşürebilir.

Ayrıca bu bölmedeki kalıntı deterjanı doğru bir şekilde temizleyebilmek için sıcak su kullanmak yararlı olur. Bulaşık makinesi temizliğinde yapay temizleyiciler piyasada satılsa dahi, kimyasal oldukları için sağlığa zararlı olma riski vardır.

Vay be! Diyeceğiniz bir diğer püf noktası içeriğimiz “Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?” da ilginizi çekebilir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir