Püf Noktası

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesini çıkarmak zor ama imkânsız değildir. Doğru tekniklerle mürekkep lekesinden kurtulmanız mümkündür.

Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmak

Tükenmez kalem, yazıldığı yerden silinmemesi ve çıkmaması ile bilinir. Bu özelliklere sahip bir kalemin bıraktığı lekeler, sizi fazlasıyla zorlar. Peki, tükenmez kalem lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz özel yöntemler olduğunu biliyor muydunuz? Gelin, şimdi o özel ve basit yöntemi inceleyelim.

Tükenmez kalemler, farklı renklerde olabilir. İçlerinde bulunan mürekkebi kâğıda aktaran basit bir sistemleri vardır. Eğer kumaş ve deri gibi yüzeylere temas ederlerse, bu alanlara da mürekkeplerini bırakacak ve lekeye neden olacaktır. Dolayısıyla en başından böyle bir risk olduğunu unutmamalı ve tükenmez kaleminizi leke yapmayacak şekilde kullanmalısınız.

Tükenmez Kalem Lekesi için En Hızlı Çözüm

Leke çıkarma denildiğinde akla ilk olarak güçlü çamaşır suları gelir. Ancak bunların çok büyük bir kısmında ağartıcı maddeler vardır. Dolayısıyla pantolonunuz veya gömleğinizdeki bir tükenmez kalem lekesi için kesinlikle bu türden bir çamaşır suyu tercih edilmemelidir.

Hızlı çözüm için bir miktar sıvı bulaşık deterjanını ılık bir su ile karıştırın. Daha sonra temiz bir bez alarak önce karışıma batırın, sonra ise lekenin olduğu bölgeye bastırın. İşlem sırasında ilgili alanı kesinlikle ovalamayın. Eğer böyle bir şey yaparsanız, leke daha da dağılacak ve işiniz daha da zorlaşacaktır.

Hazırlanan bu karışım için bulaşık deterjanı yerine özel leke çıkarıcıları da tercih edebilirsiniz. Ancak tercih ettiğiniz ürünün kaliteli ve güvenilir olması, istediğiniz sonucu alabilmeniz adına önemlidir.

Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Tükenmez kalem lekesi çıkarırken bilinmesi gereken bazı basit püf noktalar vardır. Bu püf noktalar, işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Tükenmez kalem lekesi çıkarmanın püf noktaları şu şekildedir:

  • Soğuk veya çok sıcak su kullanmayın. Bu tür sular, yapacağınız işlemin etkisini azaltır. Ayrıca çok sıcak sular, mürekkebin dağılmasına neden olabilir. Böyle bir durumda işiniz zorlaşacaktır.
  • Eğer mürekkep lekesi bir kumaşın üzerindeyse, lekenin dağılabileceğini unutmayın. Dolayısıyla ovalamak yerine bastırarak temizlemeye çalışın. Deri gibi yüzeylerde hafif ovalama yapılabilir.
  • Leke oluştuğunda hızlı bir şekilde müdahale edin. Kurumuş lekelerin çıkması çok daha zordur. Kurumadan lekeleri kısa sürede çıkabilirsiniz.
  • Kaliteli temizleyicileri tercih edin. Markasını bilmediğiniz ürünler, uyguladığınız kumaşa zarar verebilir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir