Vay Canına

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuzluk Öldürür mü?

Uykusuzluğun zararları uyku sorunu yaşayan ya da iş vb. nedenlerle düzenli uyku uyuyamayanların merak ettiği bir konudur. Bu konudan mustarip olanlar “Uykusuzluk sonucu ne olur?”, “Uykusuzluk öldürür mü?” gibi soruları dile getirmektedir.

Uykusuzluğun Zararları

Uykusuzluğun Zararları

Düzenli uykunun sağlık açısından önemi artık tartışmalara kapalı bir bilimsel gerçektir. Her birey belirli düzeyde uykusuz kalabilirken, uykusuzluğun sürekli ve uzun süreli devam etmesi bir hastalık olarak tanımlanır.

Uykusuzluğun zararlarını başlıklar halinde ele alarak bu konuyu mercek altına aldık.

Bitkinlik ve Aşırı Yorgunluk

Uzun veya sıklıkla uykusuz kalmak ya da daha açık bir ifade ile yeteri kadar uyumamanın en temel sonucu, kişinin kendini bitkin ve aşırı yorgun hissetmesidir. Beyin fonksiyonları ile bağlantılı olarak, vücudun göstereceği efor bir hayli düşer ve kişi basit işlerin sonunda dahi kendisini fazlasıyla yorgun hisseder.

Yüksek Stres ve Kolay Sinirlenme Sorunları Ortaya Çıkar

Kortizol hormonunun yükselmesinin sebeplerinden biri, uykusuz kalmaktır. Stres hormonu olan kortizol hormonunda görülen bu yükselme, bireyin daha stresli olmasına neden olarak kolay sinirlenme gibi farklı problemlerin ortaya çıkmasına da neden olur.

Halüsinasyon Görülebilir

Uzun süre ve sıklıkla fazla uykusuz kalmanın en riskli sonuçlarından biri ise, kişinin halüsinasyon görmesidir. Uzun süren uykusuzluğun tehlikeli boyutu olarak ortaya çıkan bu durum, hastanın psikolojisini çökertecek seviyeye ulaşır ve adeta bir işkenceye dönüşür.

Canlı olmayan veya gölge gibi şeylerin hareket ettiğini görmek, bunun en sık görülen neticesidir. Bu durum genellikle uykuya dalma veya uykusuz bir şekilde uyanma esnasında da görülebilmektedir.

Kalp Rahatsızlıkları

Vücut nasıl ki sağlıklı beslenmeye, su içmeye ve hareket etmeye ihtiyaç duyuyorsa, iyi bir şekilde dinlenmeye de ihtiyaç duyar. Uyku düzeni ve kalitesi, sağlık açısından ciddi önem taşır. Uykusuzluğun neden olduğu ve kronik hale gelebildiği rahatsızlıkların başında, yüksek tansiyon rahatsızlığı gelir.

Cinsel İsteksizlik ve Testosteron Seviyesinde Düşüş

Kısa süreli uykusuzlukların sık tekrarlanmasında dahi, cinsel isteksizlik sorunları görülebilir. Vücut topyekûn bir şekilde dinlenmenin etkisiyle daha dinç bir yapı kazanır. Ancak dinlenmenin tam sağlanmadığı durumlarda, cinsel isteksizliğin görülmesi mümkündür.

Yapılan bir araştırma sonucuna göre bir hafta süresince günlük 5 saat uyuyan kişilerin, 8 saat uyuyan kişilere oranla testosteron seviyelerinin düştüğü görülmüştür. Uykusuzluğun cinsellik üzerindeki en olumsuz etkilerinden biri de sperm kalitesinin ve sayısının düşmesidir.

Bağışıklık Sistemi Zayıflar

Uzun süre uykusuz kalınması bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu durumda ise vücut, hastalıklara daha açık hale gelir. Uykusuzluk süresinin kabul edilemeyecek derecede uzun olması ve sık tekrar etmesi, bağışıklık sisteminin çökmesine ve dolayısıyla ölümcül hastalıklara neden olabilir.

Beyin Fonksiyonları Zayıflar

Çok uzun süren uykusuzluklarda kişiyi ölüme veya farklı tehlikelere götüren nedenlerden biri, beyin fonksiyonlarının zayıflamasıdır. Beynin vücuda hükmedemez hale gelmesi kişinin kendine zarar vermesine veya ciddi hastalıkların görülmesine neden olur.

Dikkat Eksikliği ve Tepkimeye Bağlı Hayati Riskler

Uykusuzluk sonucu ne olur? Sorusunun en dikkat çekici cevaplarından biri de hayati riskleri de barındıran, tepkime ile dikkat eksikliği problemleridir. Uzun süre uykusuz kalan kişilerde dikkat eksikliği sorunu hat safhaya çıkmakla birlikte, tehlikelere karşı verilen tepkime ise oldukça geç olmaktadır. Bu nedenlerle kişinin bunu canıyla ödemesi veya çevresindeki insanların bilmeden de olsa canına kastetmesi mümkün olmaktadır.

uykusuzluk sorunu

Uykusuzluk Öldürür mü?

Bu konuda sık sık şehir efsaneleri duyabilirsiniz ama “uykusuzluk öldürür mü?” sorusunun yanıtı açıktır. Uykusuzluk doğrudan kişinin ölümüne sebep olmaz. Fakat her ne kadar doğrudan hayati bir tehlikeye yol açmasa da dolayı açıdan yaşamınızı riske atabilir. Unutulmamalıdır ki uykusuzluğun hastalık derecesine gelmesi ve başka hastalıklara yol açması, kişinin ölümüne sebep olabilir.

Uykusuzlukla Mücadele ve Uyku Kalitesini Arttırma

Uykusuzluk sorununa karşı erkenden bir farkındalık yaşanması ilerleyen safhalara geçip yaşam kalitenizi düşürmeden önce bu sorunu bertaraf etmenize olanak sağlar. Eğer sorun ciddi bir aşamadaysa vakit kaybetmeden bir doktor tarafından muayene olmak ihmal edilmemelidir.

Kaliteli ve düzenli bir uyku için, şunlara dikkat edilmesi önemli yararlar sağlar.

  • Her gün mümkün olduğunca aynı saatlerde uyumaya çalışın.
  • Yatak odası ısısının, ortalama bir derecede olmasına dikkat edin.
  • Uyurken sizi rahatsız etmeyecek giysiler giyin.
  • Yatmadan en az bir saat önce, cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarla bağlantınızı kesin.
  • Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin.
  • Yatmadan en az 1 saat öncesinde yemek yemeyin.

Uykusuzluğun zararları bu konunun hiç de görmezden gelinemeyecek bir sorun olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 10

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir