Listeler

Ünlü Matematikçiler ve Buluşları

Ünlü matematikçiler bilime kattıkları ve buluşları ile insanlığa büyük hazineler armağan etmiş bilim insanlarıdır. Bu önemli isimlerin getirdiği yenilikler birçok bilim alanında çığır açmış ve yeni icatların yapılmasına katkıda bulunmuştur

İşte 11 Ünlü Matematikçi Buluşları ve Bilime Katkıları

1 Leonhard Euler

Leonhard Euler

1707 yılında İsveç’in Basen kentinde dünyaya gelen Euler, temel matematik formüllerini geliştiren bir isim olmuştur. Ancak buluşlarını tam olarak tanıtamaması nedeniyle kendisinden sonraki matematikçilerde aynı formülleri geliştirmiş ve onların adı daha çok öne çıkmıştır.

Ünlü matematikçiler arasında önemli bir yere sahip olan Euler’in buluşları azımsanamayacak kadar fazladır. Königsberg’in Yedi Köprüsü problemini çözmeyi başaran bilim insanı; sanal sayı işareti (i), toplam hesaplamaları ifade eden Sigma, Euler sayısını ifade eden (e) gibi ifadeleri de matematik dünyasına katmıştır. Aynı zamanda, pi sayısının işaretini de Euler bulmuştur.

2 Andrew Wiles

Ünlü matematikçiler ve buluşları üzerine bir liste hazırlarken elbette ki Wiles’tan bahsetmeden olmaz. İngiltere’de 1953 yılında doğan ve yakın zamanın matematik profesörlerinden olan Wiles, Fermat’ın Son Teoremi’ni Richard Taylor ile çözerek matematik dünyasına önemli katkılar sağladı. 357 yıldır çözülemeyen teoremi çözen Wiles, bu başarısıyla adından söz ettirmiş ve yazdığı eserlerle yaptığı çalışmaları gelecek nesillere aktarmak için çalışmıştır.

3 Paul Erdös

Sadece 1987 yılı içerisinde yapmış olduğu yayın sayısının 50 olması bile, onun matematik alanında ne kadar üretken olduğunu gözler önüne sermektedir. Ömrüne birçok çalışmayı sığdıran matematikçi net bir buluşa imza atmamış olsa da kendinden sonra gelen matematikçiler, onun eserlerinden fazlasıyla yararlandı. Hatta her yedi matematikçiden en az birinin, Erdös tarafından yapılan çalışmalar üzerinde birçok önemli çalışmayı yürüttüğü bilinmektedir.

4 F. Bernhard Riemann

F. Bernhard Riemann

Riemann 1966 sadece 40 yaşında hayata veda etmeden önce bilim dünyasında çığır açacak yeniliklere imzasını atmıştır. Ünlü matematikçi integral, yüzey ve geometri buluşlarına kendi ismini vermiştir.

5 Carl Friedrich Gauss

Bulduğu karmaşık Gauss Düzlemi, kendinden sonra gelen matematikçilerin adeta önünü aydınlatmıştır. İ*i=-1 eşitliğini ve en küçük kareler yöntemini bulan Gauss, yaptığı astronomik veri analizleri çalışmaları esnasında çan eğrisini ürettiğini fark etmiştir. Aslında bunu fark etmesi, ilginç bir şekilde ölçüm hatası yapmasıyla gerçekleşmiştir.

6 Girolamo Cardano

1501 yılında İtalya’da doğan tarihin en ünlü matematikçileri arasındaki Cardano, -121’i içeren bir ifadeyi x³=15x+4’ü çözerken buldu. Bunun yani negatif olan bir sayının karekökünün alınmayacağını bilen ünlü matematikçi, yapmış olduğu denklemin doğal sonuçlarından birinin x=4 olduğunu da bilmekteydi.  Targaglia’ya yazdığı mektupla karşılaştığı karmaşık denklemi soran Cardano, buradan aldığı yardım sayesinde 3. Derecede denklemlerin nasıl çözüleceğini de bulmuş oldu.

Kumar ve satranç oyununa oldukça düşkün olduğu bilinen bilim insanı, bazı olasılıklar üzerinden giderek kumarda kazanabileceğine inanmaya başladı ve bu inanç onun Cardano Olasılık Teorisini bulmasına zemin hazırladı.

7 Wilhelm Leibniz

Yapmış olduğu farklı çalışmalar ile birçok matematik kavramını bulan veya bulunmasına zemin hazırlayan Leibniz, teğet, ordinat, apsis, diklik geometrik gibi kavramlarının matematik üzerindeki doğruluğunu ilk ortaya koyan kişi olmuştur.

Ancak onun matematiğe en büyük katkısı, İntegral fonksiyonlarını keşfetmesi olmuştur.

8 Isaac Newton

Newton temelde bir fizikçi olmasına karşın, aslında matematik alanında da önemli çalışmalar yapmıştır. 1643 yılında doğan gelmiş geçmiş en önemli fizikçiler arasındaki Newton, integral ve diferansiyel eğrilerin oluşturduğu alanların hesaplanmasına katkı sağlamak için birçok önemli çalışmalar yaptı.

9 Pisagor

Yunanlı filozof ve matematikçidir. Kare sayıları keşfeden ilk matematikçi olan Pisagor, sayıların babası olarak bilinmektedir. Pisagor Teoremi’ni ortaya koyan bilim insanı, tarihin yetiştirdiği en önemli matematikçiler arasındadır. Pisagor, kare sayılarının bulunması ve müziğin 1,2,3 ve 4 sayılarının aralıklarına dayanması gibi çeşitli buluşlara da imza atmıştır.

10 Thales

Ünlü matematikçilerin bilime kattıkları konuşulurken akla ilk gelen isimlerden biri Thales’tir. Milattan önce yaşayan Mısırlı bilim insanı Thales, çap çemberi eşit parçaya böler diyerek geometriye farklı bir bakış kazandırmıştır. Ayrıca dik açı, üçgen, ters açıların bazısının birbirine eşit olduğu gibi konularda kanıtlar ortaya sunan Thales, Milattan önce yaşayan en önemli 7 bilim insanından birisi olarak bilinmektedir.

11 Pascal

1623 ile 1662 yılları arasında yaşamış olan Pascal özellikle geometri alanındaki buluşları ile bilinir. Üçgenin iç açılarının toplamının 180 derece olduğu, üçgenlerin iki dik açıya sahip olduğunu bulmuş ve kanıtlamıştır. Pascal, olasılıklar kuramını kuran matematikçilerden biridir. Seri açılımlar ve binom açılımları Pascal’ ın bulduğu Pascal Üçgeni ile doğmuştur.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 5

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir