Vay Canına

Karat Ne Demek?

Karat değerli taşlar için kullanılan bir ağırlık birimidir. Elmas ve pırlanta alışverişlerinde “1 karat kaç gr?” , “1 karat kaç miligram?” gibi sorulara rastlamak mümkündür. Bu soruların yanıtını ve çok daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Pırlantada Karat Ne Demek?

Pırlanta ve elmas gibi değerli taşlarla ilgili kavramlardan biri olan karat ne demek? Sorusu, henüz bu değerli maden ile ilgili fazla bilgisi olmayanlar tarafından sık sorulan sorulardan biridir. Pırlantanın değerinin belirlenmesinde sıklıkla duyulan karat, gram ve miligram şeklinde karşılık bulmaktadır.

Elmas ve pırlanta gibi değerli taşların ticaretinde kullanılan ölçü birimine verilen addır diyerek, karat ne demek? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Değerli taşların ticareti yapılırken belirli bir standart oluşturulmasını sağlayan bu ölçü birimi, değerli taş ticaretinde taşın ağırlığını ve dolayısıyla da değerini belirlemede önemli rol oynamaktadır.

En Yüksek ve En Düşük Karat Kaçtır?

En düşük karat değeri 0.01 olarak kabul edilir. Pırlanta tektaşlar ise en düşük 0.05 karat ile hazırlanır.

Pırlanta karat ölçüleri şu şekilde sıralanır;

 • 0.05
 • 0.10
 • 0.25
 • 0.50
 • 0.70
 • 1.00
 • 1.25
 • 1.50
 • 1.75
 • 2.0
 • 2.3
 • 3.0
 • 3.5

Sarraflarda genellikle en ağır pırlantalar 4 karattır. Dolayısıyla 4 karat için “en yüksek karat yüzük” ifadesi kullanılabilir. Bununla birlikte özel yapımlarda daha yüksek karatlar yaptırabilmek de mümkündür.

karat elmas

1 Karat Elmas Kaç Gr? Kaç Miligram?

1 karat elmas kaç gram? Veya kaç miligram? Soruları, yine elmas ve pırlanta alışverişinde ilk kez bulunacak kişiler tarafından cevabı merak edilen konular arasındadır. Zira alınacak değerli taşın fiyatının belirlenmesindeki en önemli standart, değerli taşın kaç karat olduğudur.

1 karat elmas 0,2 grama tekabül etmektedir. Buna göre 1 karat elmas 200 miligram ağırlığa sahiptir. Karat denilince akla elmasın büyüklüğü gelse de bu yanıltıcı bir bilgi olup, karat taşın ağırlığını ifade etmektedir.

Elmasların pahalı ve nadir olmasının en önemli sebebi, sadece 1 karatlık bir elmasın üretimi için, binlerce ton kaya madenciliğinin işleme alınıyor olmasıdır. Yani elmasın elde edilmesi, zorlu bir süreçten geçtiği için bu değerli taş dünyanın en değerli taşları listelerinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Elmaslar Kaç Karattır?

Bir elmas madeni, farklı ağırlıklardan meydana gelebilir. Elmasın ağır olması pahalı olmasına neden olduğu gibi, ağır elmasları bulmakta o kadar zorlaşmaktadır. Nadir şekilde üretilmesi nedeniyle daha çok küçük karat birimleri ile satılan elmasların, büyük karat ölçüsüne sahip olanları da bulunmaktadır.

Çok küçük elmas parçalarının tartımı, en düşük 0.01 karata kadar yapılabilmektedir. En düşük birimin dışında, elmasın büyüklüğüne göre karat oranının da yüksek olacağını belirtmek gerekir. Elmasın ortalama ağırlığı ise, 0.90 karat şeklindedir. Bu ağırlık her taş için farklılıklar gösterebilecek unsurlardan biridir.

Elmas Fiyatları İçin Sadece Karat Yeterli mi?

Karat elmas ve pırlanta gibi madenlerin değerlerinin belirlenmesindeki en önemli faktör olsa da, bu değerli taşların değerinin tam olarak belirlenmesi sadece karat ile sınırlı tutulmamaktadır. Elmas fiyatlarının belirlenmesinde, elmasın işçilik değeri gibi unsurlarda dikkate alınmalıdır.

Bunların yanı sıra elmasın fiyatının belirlenmesinde rol oynayan, farklı özelliklerde bulunmaktadır. Yarım karat ile 1 karat elmas arasındaki karat farkı 0,5 karat olsa bile, 1 karat elmas yarım karat elmasa göre 4 kat daha pahalı olabilmektedir. Bunun nedeni ise elmasın berraklık, renk ve karat büyüklüğüdür. Yani karat biriminin dışında elmasın fiyatının belirlenmesinde, berraklık, renk ve işleme gibi çeşitli unsurlarda önemli rol oynayabilmektedir.

Karat İlk Olarak Ne Zaman Belirlendi ve Kullanıldı?

Yakın geçmişte ülkeler arasındaki elmas değerleri, 190 ile 210 gram aralığında farklı şekillerde kabul görmekteydi. Ülkelere göre ortaya çıkan bu farklılık, elmas ticaretindeki en büyük sıkıntılardan biriydi.

Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Ağırlık ve Ölçümler Konferansı sırasında 1 karatlık değerli bir taşın, 200 miligram karşılığına denk gelmesi önerilmişti. 1907 yılında yapılan bu önerinin ardından, ABD’ öneriyi 1913 yılında, Birleşik Krallık ise 1914 yılında kabul etmişlerdir. Daha sonra ise ABD ve Birleşik Krallık tarafından kabul edilen bu öneri, dünyanın her yerinde değerli taş ticaretinde geçerlilik kazanmaya başlamıştır.

Dünyaca Ünlü Kaşıkçı Elması Kaç Karat?

Hazır elmas ve karat biriminden bahsetmişken, dünyaca ünlü nadir elmaslardan biri olan Kaşıkçı Elması’na da kısaca değinerek farklı bir örnek verebiliriz.

Bilindiği gibi dünyada en fazla bilinirliğe sahip elmaslardan biri olan Kaşıkçı Elması, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenmektedir. Osmanlı hazinesine nasıl girdiği belli olmayan ve bir dönem kesin olmamakla birlikte Napolyon’un annesi tarafından da kullanıldığı zannedilen Kaşıkçı Elması, 86 karattır. Yani 17,2 gram ağırlığında olan bu elmasın en önemli özelliklerinden biri, etrafının 49 adet çift sıra küçük elmas parçasıyla süslenmiş olmasıdır.

Altın sarısı renginde olan dünyanın en çok bilinen elmasları arasında olmasının nedeni, Osmanlı hazinesinde bulunmuş olması ve çevresinde bulunan 49 parça çift sıralı elmaslardır.

Altında Karat Ne Demektir?

Söz konusu altın olduğunda bu ifadenin anlamı da değişmektedir. Aslında bir ayar ifadesi olarak da kullanılan karat simgesi, altınlar için de kullanılabilmektedir. Saf altınlar için kullanılan ifadelerden biri olan karat, altının ayarının belirlenmesinde de kullanılan bir ölçü birimidir.

Saf altınlar oldukça yumuşak yapıda olduklarından, bu tip altınlar ancak bakır karışımı ile kullanılmaktadır. Buna göre satılacak bakır karışımlı altının içerisinde, ne kadar saf altının olduğunun belirlenmesinde de karat ifadesi kullanılmaktadır. Karatın altında kullanımında, 24 karat altınlar saf altını ifade etmektedir.

Daha açıklayıcı bir örnek verecek olursak saf altınlardaki her 1 karat, 1/24’e tekabül etmektedir. Bu yüzden bir altının 24 karat olması, 24 ayar saf altın olduğunu simgelemektedir.

Bu içeriğe bir tepki nedir?

Benzer Yazılar

1 / 9

Cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir